News Source Guyana

National Grade 6 2013 Results

 MINISTRY OF EDUCATION

EXAMINATIONS DIVISION

 

NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT 2013

 

The results of the National Grade Six Assessment (NGSA) written on 25 March and 26 March 2013 will be released to schools shortly.  Sixteen thousand eight hundred and eleven (16,811) candidates were entered for this assessment. These candidates also wrote the National Grade Two Assessment in 2009 and the National Grade Four Assessment in 2011. The results being released give a report on the candidates’ overall performance at the three assessments.

 

A percentage of the marks gained at the Grade Two and the Grade Four Assessments was combined with the marks gained at the Grade Six Assessment in order to determine the candidates’ overall scores. Five percent (5%) of each candidate’s Grade Two score in Mathematics and English, and ten percent (10%) of the Grade Four score in the same subjects, were added to eighty five percent (85%) of each candidate’s score in those subjects. The combined scores in Mathematics and English were added to the scores gained in Science and Social Studies.

 

The highest possible standardized scores obtainable were Mathematics – 134 English – 146, Social Studies – 138, and Science – 142. The highest possible total score obtainable was 560.

 

Details of the candidates securing the top 10 marks are indicated below:

 

Gaining the top position with a score of 548 marks was Salma Majeed of ISA Islamic Academy. Second position was gained by Christian Pile of Mae’s Under 12 with 547 marks. Third position was gained by Navindra Persaud of Mae’s Under 12 with 545 marks. The fourth, fifth and sixth positions were also gained by candidates from Mae’s Under 12 namely: Ashtmi Natasha Deo with 543 marks, Bradon Chanderban with 542 marks and Zane Ramotar with 541 marks.

 

Sharing the sixth position were Leshanna Bindah of Stella Maris Primary and Abdur-Rahman Sattaur of Al Ghazali Islamic Academy, who each gained 541 marks.

 

 

 

The ninth position was shared by three candidates namely:  Divya Jagroo of Graham’s Hall Primary, Daniel Baldeo-Thorne of New Guyana School and Renee Bisnauth of Cropper Primary. They each scored 540 marks.

 

The twelfth position was gained by Maitri Vathada of Leonora Primary with 539 marks.

 

The remaining positions were occupied by :

13                    Sean Bhajan                                    Academy of Excellence      538                 3

13                    Jenell Ballai                          Mon Repos Primary             538                 4

13                    Aarti Hooblall                                    Valmiki Vidyalaya                538                 4

13                    Kirsten Caesar                     Success Elementary           538                 4

13                    Devindra Raghubansi                    “                                   538                 4

13                    Amos Sarwan                       New Guyana School           538                 G/town

13                    Imtiyaaz Khan                      ISA Islamic Academy          538                 G/town

13                    Yonathan Camacho                        Winfer Gardens Primary     538                 G/town

13                    Shanice Howard                  Green Acres Primary           538                 G/town

13                    Mikayla De Freitas               Josel Education Inst.           538                 G/town

23                    Narindra Samlall                  ABC Academy                      537                 G/town

23                    Keenan Persaud                 Marian Academy                  537                 G/town

23                    Harshannie Kundun                       Valmiki Vidyalaya                537                 4

23                    Yashoda Samaroo                           “                                   537                 4

23                    Simran Seeraj                       Mon Repos Primary             537                 4

 

 

Two hundred and forty one (241) candidates from schools in Region’s 1, 2, 5, 6, 7, 9 and 10 are eligible for entry into President’s College.

 

NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT – 2013

 

TOP ONE PERCENT

 

POSITION     NAME                                                SCHOOL                               MARKS         REGION

1                      Salma Majeed                       ISA Islamic Academy          548                 G/town

2                      Christian Pile                                    Mae’s Under 12                    547                 G/town

3                      Navindra Persaud                           “                                   545                 G/town

4                      Ashtmi Natasha Deo                       “                                   543                 G/town

5                      Bradon Chanderban                       “                                   542                 G/town

6                      Zane Ramotar                                  “                                   541                 G/town

6                      Leshanna Bindah               Stella Maris Primary                        541                 G/town

6                      Abdur-Ramhman Sattaur   Al Ghazali Islamic Aca.       541                 G/town

9                      Divya Jagroo                         Graham’s Hall Primary        540                 G/town

9                      Daniel Baldeo-Thorne        New Guyana School           540                 G/town

9                      Renee Bisnauth                  Cropper Primary                   540                 6

12                    Maitri Vathada                      Leonora Primary                  539                 3

13                    Sean Bhajan                                    Academy of Excellence      538                 3

13                    Jenell Ballai                          Mon Repos Primary             538                 4

13                    Aarti Hooblall                                    Valmiki Vidyalaya                538                 4

13                    Kirsten Caesar                     Success Elementary           538                 4

13                    Devindra Raghubansi                    “                                   538                 4

13                    Amos Sarwan                       New Guyana School           538                 G/town

13                    Imtiyaaz Khan                      ISA Islamic Academy          538                 G/town

13                    Yonathan Camacho                        Winfer Gardens Primary     538                 G/town

13                    Shanice Howard                  Green Acres Primary           538                 G/town

13                    Mikayla De Freitas               Josel Education Inst.           538                 G/town

23                    Narindra Samlall                  ABC Academy                      537                 G/town

23                    Keenan Persaud                 Marian Academy                  537                 G/town

23                    Harshannie Kundun                       Valmiki Vidyalaya                537                 4

23                    Yashoda Samaroo                           “                                   537                 4

23                    Simran Seeraj                       Mon Repos Primary             537                 4

28                    Nikhil Sankar                                    Success Elementary           536                 4

28                    Adrian Persaud                                “                                   536                 4

28                    Deviyani Mahadeo              Academy of Excellence      536                 3

28                    Jeremey Singh                     Mae’s Under 12                    536                 G/town

28                    Gary Ross                             St. Gabriel’s Primary            536                 G/town

28                    Angelique Browne              Graham’s Hall Primary        536                 G/town

34                    Teyana Shivsankar                         “                                   535                 G/town

34                    Jamicka Rutherford             Watooka Day School          535                 10

34                    Zoe Sills                                            “                                   535                 10

34                    Ansonette Thomas              St Margaret’s Primary          535                 G/town

34                    Nicholas Gopaul                  Concord Academy               535                 G/town

34                    Lukas Walcott                       Success Elementary           535                 4

34                    Trisha Heeralall                    Valmiki Vidyalaya                535                 4

34                    Jasmine Persaud                 Mon Repos Primary             535                 4

42                    Nathan Chinapen               Peter’s Hall Primary             534                 4

42                    Shameer Mohamed             Windsor Forest Primary      534                 3

42                    Cleopatra John                    Mae’s Under 12                    534                 G/town

42                    KrishtophDookie                              “                                   534                 G/town

46                    Simran Bissu                                                “                                   533                 G/town

46                    Kadeem Lewis                      Alness Primary                     533                 6

46                    Fayola Blair                           Leonora Primary                  533                 3

46                    Areeb Ali                                Vreed-en-Hoop Primary      533                 3

46                    Haema Dasrath                    Greenwich Park Primary    533                 3

46                    Sundar Persaud                  Annandale Primary             533                 4

46                    Alistair Narain                       Success Elementary           533                 4

46                    Toshan Jamuna                   Covent Garden Primary      533                 4

54                    Shania Smith                       Success Elementary           532                 4

54                    Jaishree Persaud                Peter’s Hall Primary             532                 4

54                    Adrain Westford                   Sparta Primary                      532                 2

54                    Ebonie Mc Neil                     School of the Nations-Berbice532                  6

54                    Eric Grenion                         Mae’s Under 12                   532                 G/town

54                    Joy Craigen                          Concord Academy               532                 `G/town

54                    Ayesha Khan                       ISA Academy                        532                 G/town

61                    Darnell Greene                    ABC Academy                      531                 G/town

61                    Anthony Bevaun                             “                                   531                 G/town

61                    Brahnan Chin                      Mae’s Under 12                    531                 G/town

61                    Ariel Dasrath                                     “                                   531                 G/town

61                    Foluke John                                     New Guyana School           531                 G/town

61                    Luther Enmore                     St Gabriel’s Primary             531                 G/town

61                    Miriam Ogle                           North Georgetown Primary 531                 G/town

61                    Melisa Rama                         Crabwood Creek Primary   531                 6

61                    Vijay Sankar                         CV Nunes Primary              531                 2

61                    Patrick Luckie                       Academy of Excellence      531                 3

61                    Satyanand Narine               Leonora Primary                  531                 3

61                    Olivia Sandy                         Golden Grove Primary        531                 4

61                    Narifa Mohamed                  Success Elementary           531                 4

61                    Dishon Persaud                               “                                   531                 4

61                    Yuvraj Ramnath                   Valmiki Vidyalaya                531                 4

76                    Tandi Rampersaud                          “                                   530                 4

76                    Rahul  Dutt                           LBI Primary                           530                 4

76                    Teanika Williams                 Graham’s Hall Primary        530                 G/town

76                    Ajay Persaud                                    Amelia’s Ward Primary       530                 10

76                    Serina Roberts                                 “                                   530                 10

76                    Katieanne Porte                   St Gabriel’s Primary             530                 G/town

76                    Crystal Wills                          St Margaret’s Primary          530                 G/town

76                    Jada Campbell                     Marian Academy                  530                 G\town

76                    Heimraj Resaul                                “                                   530                 G/town

76                    Emily Murray                         ABC Academy                      530                 G/town

76                    Afzal Deendial                     Al Ghazali Islamic                530                 G/town

87                    Aditya Singh                         ABC Academy                      529                 G/town

87                    Maria Mangru                       New Guyana School           529                 G/town

87                    Amirah Quamina-Cummings St Gabriel’s Primary             529                 G/town

87                    Uriah Perreira                       Graham’s Hall Primary        529                 G/town

87                    Abdul-Baqe Marshall          Watooka Day Primary         529                 10

87                    Michael English                   Eccles Primary                     529                 4

87                    Jasmine Lall                         Vryheid’s Lust Primary        529                 4

87                    Sydney Solomon                 Annandale Primary             529                 4

87                    David Cheria                                    Success Elementary           529                 4

87                    Aaliyah Dudnath                             “                                   529                 4

87                    Talisa Rawlins                                  “                                   529                 4

87                    Sushmita Mangru                Eccles Primary                     529                 4

87                    Lemuel Williams                  Windsor Forest Primary      529                 3

87                    Bibi Ganie                             Saraswat Primary                 529                 3

101                 Romel  Madho                      Academy of Excellence      528                 3

101                 Maryam Bacchus                 Greenwich Park Primary    528                 3

101                 Aalyiah Seeram                   Success Elementary           528                 4

101                 Shekira Hamilton                 Winfer Garden’s Primary    528                 G/town

101                 Krystal Cummings               St Agnes Primary                 528                 G/town

101                 Timothy Chand                    Mae’s Under 12                    528                 G/town

101                 Joshua Hines                       South Ruimveldt Primary   528                 G/town

101                 Tejesh Goberdhan               Cropper Primary                   528                 6

101                 Reseda Hack                        St John the Baptist Pri.       528                 7

101                 Jared Kissoon                      Green Acres Primary           528                 G/town

111                 Rolicia Phillington                           “                                   527                 G/town

111                 Nafeeza Muhammed          Mae’s Under 12                    527                 G/town

111                 Renee Plowell                      Marian Academy                  527                 G/town

111                 Revildo Alphonso                Mae’s Under 12                    527                 G/town

111                 Isabbela Jodha                     St Margaret’s Primary          527                 G/town

111                 Regina Lynch                                   “                                   527                 G/town

111                 Sueann Wickham                Winfer Garden’s Primary    527                 G/town

111                 Stephanie Ally                      St Gabriel’s Primary             527                 G/town

111                 Grace Corbin                                    Success Elementary           527                 4

111                 Gordon Isaacs                      Academy of Excellence      527                 3

121                 Javan Fraser                         Westfield Prep                      526                 G/town

121                 Annalisa Majid                     Academy of Excellence      526                 3

121                 Sandhya Imdarjeet              Wales Primary                      526                 3

121                 Avin Gangadin                     Valmiki Vidyalaya                526                 4

121                 Juanita Daeygoo                 Winfer Garden’s Primary    526                 G/town

121                 Genevieve Roberts              ABC Academy                      526                 G/town

121                 Vikash Jaikaran                   Mae’s Under 12                    526                 G/town

121                 Rebecca Persaud                New Guyana School           526                 G/town

121                 Saif Raghuraj                       Graham’s Hall Primary        526                 G/town

121                 Marissa Hilliman                  Royal Halls of Learning      526                 10

121                 Teannie Blair                                    North Georgetown Prim      526                 G/town

121                 Ryan Waldron                      Amelia’s Ward Primary       526                 10

121                 Kiana Samuels                    St Therese’s Primary           526                 6

121                 Ameena Zaman                   Al Ghazali Islamic Aca        526                 G/town

135                 Christian Totaram                Green Acres Primary           525                 G/town

135                 Valensia Joseph                              “                                   525                 G/town

135                 Shanice Henry                     Edinburgh Primary              525                 6

135                 Asaf Ali                                  Tain Primary                         525                 6

135                 Jose Maksyhung                 Regma Primary                    525                 10

135                 Canisha Primo                     Kwakwani Primary               525                 10

135                 Chelsea Chapman              Christianburg Primary         525                 10

135                 Christine Rajnauth              North Georgetown Prim      525                 G/town

135                 Kavindra Horil                      Graham’s Hall Primary        525                 G/town

135                 Anthony Islam                      Mae’s Under 12                    525                 G/town

135                 Amrita Naraine                     Dharmic Rama Krishna      525                 G/town

135                 Elton Sampson                    School of the Nations         525                 G/town

135                 Michael Bailey                      St Margaret’s Primary          525                 G/town

135                 Kyle Stephney                      Comenius Primary               525                 G/town

135                 Shamar Murray                    Providence Primary             525                 4

135                 Nirendra Sukdeo                 Academy of Excellence      525                 3

135                 Raynuka Tulsiram               Helena Primary                    525                 4

135                 Tameshwar Jodhan                        Leonora Primary                  525                 3

135                 Shazeem Harprashad                     “                                   525                 3

154                 Hafsah Hamid                                  “                                   524                 3

154                 Joshua John                                    Academy of Excellence      524                 3

154                 Akshay Narine                     Hampton Court Primary      524                 2

154                 Arvinda Gamell                    Charity Primary                    524                 2

154                 Rebekah Kaladeen             Peter’s Hall Primary             524                 4

154                 Kelesha Khan                      LBI Primary                           524                 4

154                 Khristay Blackette                Success Elementary           524                 4

154                 Leondra John                                   “                                   524                 4

154                 Mark Persaud                                   “                                   524                 4

154                 Daniel Patterson                  St Margaret’s Primary          524                 G/town

154                 Stefan Hamilton                               “                                   524                 G/town

154                 Khishan Singh                     School of the Nations         524                 G/town

154                 Varun Jaikeshan                 Dharmic Rama Krishna      524                 G/town

154                 Shannon Porter                   New Guyana School           524                 G/town

154                 Ariadne Amata                     Marian Academy                  524                 G/town

154                 Chantel Dey                                     “                                   524                 G/town

154                 Darren Hinds                                    New Guyana School           524                 G/town

154                 Ayana Deroy                                     “                                   524                 G/town

154                 Mykel Thomas                      North Georgetown Prim      524                 G/town

154                 Jenise Hinds                                    St Therese’s Primary           524                 6

 

NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT – 2013

 

CANDIDATES SECURING THE TOP TEN PLACES BY REGION

 

 

REGION  # 1

 

POSITION     NAME                                                            SCHOOL NAME                              MARKS

 

1                      Sueann Daniels                              Mabaruma Primary                        506

2                      Keya Linton                                      Mabaruma Primary                          501

3                      Mark Wilburg                                                Hosororo Primary                            498

3                      Joanna De Oliveira                         Port Katiuma Primary                      498

5                      Bibi Fazarali                                      Hosororo Primary                             497

6                      Tracy Norton                                     Santa Rosa Primary                                    496

7                      Aleandra Adams                              Mabaruma Primary                          492

8                      Asentha Chacon                             Hosororo Primary                             484

9                      Keyanka December                         Mabaruma Primary                          481

10                    Jodel Fernandes                              Mabaruma Primary                          480

 

REGION # 2

 

1                      Adrian Westford                             Sparta Primary                                532

2                      Vijay Sankar                                     CV Nunes Primary                          531

3                      Akshay Narine                                 Hampton Court Primary                  524

3                      Arvinda Gamell                                Charity Primary                                524

5                      Camecia De La  Cruz                      CV Nunes Primary                          522

6                      Christopher Baychu                                    Hampton Court Primary                  521

6                      Amit Persaud                                    Taymouth Monar Primary               521

7                      Alexander Westford                         Sparta Primary                                  520

8                      Hemanchal Persaud                       Taymouth Monar Primary               519

8                      Begum Baksh                                   Fisher Primary                                  519

 

REGION # 3

 

1                      Maitri Vathada                                 Leonora Primary                            539

2                      Sean Bhajan                                                Academy of Excellence                  538

3                      Deviyani Mahadeo                          Academy of Excellence                  536

4                      Shameer Mohamed                         Windsor Forest Primary                  534

5                      Fayola Blair                                       Leonora Primary                              533

5                      Areeb Ali                                            Vreed-en-Hoop Primary                  533

5                      Haema Dasrath                                Greenwich Park Primary                533

8                      Patrick Luckie                                   Academy of Excellence                  531

8                      Satyanand Narine                           Leonora Primary                              531

9                      Lemuel Williams                              Windsor Forest Primary                  529

9                      Bibi Ganie                                         Saraswat Primary                             529

 

 

REGION # 4

 

1                      Jenell Dallai                                     Mon Repos Primary                       538

1                      Aarti Hooblall                                   Valmiki Vidyalaya                           538

1                      Kirsten Caesar                                Success Elementary                     538

1                      Devindra Raghubansi                   Success Elementary                     538

5                      Harshannie Kumdum                     Valmiki Vidyalaya                            537

5                      Yashoda Samroo                             Valmiki Vidyalaya                            537

5                      Simran Seeraj                                   Mon Repos Primary                         537

8                      Nikhil Sankar                                                Success Elementary                       536

8                      Adrian Persaud                                Success Elementary                       536

10                    Lukas Walcott                                   Success Elementary                       535

10                    Trisha Heeralall                                Valmiki Vidyalaya                            535

10                    Jasmine Persaud                             Mon Repos Primary                         535

 

REGION # 5

 

1                      Javon Reece                                   Novar Primary                                 520

1                      Ariel Williams                                   Novar Primary                                 520

3                      Jasmine Meberuka                          Novar Primary                                   519

4                      Amarnauth Narain                           Novar Primary                                   515

5                      Suresh Persaud                               Novar Primary                                   513

5                      Jonathan Jewram                            Blairmont Primary                            513

7                      Ramzan Singh                                 Blairmont Primary                            512

8                      Zamani Collins                                 Latchmansingh Primary                 507

9                      William Mendonca                           Novar Primary                                   505

10                    Rhema Jacob                                   Bath Primary                                     503

 

 

REGION # 6

 

1                      Renee Bisnauth                              Cropper Primary                             540

2                      Kadeem Lewis                                 Alness Primary                                 533

3                      Ebonie Mc Neil                                 Sch of the Nations- Berbice           532

4                      Melisa Rama                                     Crabwood Creek                              531

5                      Tejesh Goberdham                          Cropper Primary                               528

6                      Kiana Samuels                                St Therese’s Primary                       526

7                      Shanice Henry                                 Edinburgh Primary                          525

7                      Asaf Ali                                              Tain Primary                                     525

7                      Jenise Hinds                                                St Therese’s Primary                       525

8                      Kesnel Johnson                              Sch of the Nations- Berbice           523

8                      Yugetta Kumar                                 Crabwood Creek Primary               523

 

 

 

REGION # 7

 

1                      Reseda Hack                                   St. John the Baptist Primary       528

2                      Sireena Ward                                   St Anthony’s Primary                      522

3                      Kriston Persaud                               St Anthony’s Primary                      512

4                      Abel Harris                                        St. John the Baptist Primary          511

5                      Yasmin Sookram                             Kamrang Primary                             503

6                      Vishal Narine                                   St Anthony’s Primary                      494

7                      Philia Hope                                       Jawalla Primary                                493

8                      Vihanna Brown                                St. John the Baptist Primary          491

9                      Naresh Obindernauth                     Two Miles Primary                           486

10                    Derianna Williams                           St. John the Baptist Primary          483

REGION # 8

 

 

1                      Roseana Geer                                 Mahdia Primary                               469

2                      Bill Melville                                        Paramakatoi Primary                       467

3                      Campton Gomes                              Paramakatoi Primary                       453

4                      Shemar Alphonso                           Mahdia Primary                                446

5                      Rianna Martin                                  Paramakatoi Primary                       442

6                      Elis Simon                                         Paramakatoi Primary                       438

7                      Franklin Salvador                            Paramakatoi Primary                       431

8                      Laurie Williams                                Paramakatoi Primary                       430

9                      Akeem John                                     Kopinang Primary                            428

9                      Bavin Williams                                 Kpoinang Primary                            428

9                      Aline Dalchan                                  Monkey Mountain Primary             428

 

REGION # 9

 

1                      Joshua Jacobus                            St Ignatius Primary                        518

2                      Kel Joseph                                        Arapaima Primary                            516

3                      Khadeeja Kissoon                           Aranaputa Primary                          512

4                      Rachel Bremner                               Aranaputa Primary                          503

5                      Natasha Ambrose                            Potarinau Primary                            499

5                      Dionne Toney                                  Aishalton Primary                            499

7                      Jesse Thomas                                  St Ignatius Primary                          497

8                      Brian Ambrose                                 Potarinau Primary                            496

9                      Kalinda Isaacs                                  Parishara Primary                            494

10                    Ezra Peters                                       Aranaputa Primary                          493

 

REGION # 10

 

 

1                      Jamicka Rutherford                       Watooka Day School                    535

1                      Zoe Sills                                            Watooka Day School                    535

3                      Ajay Persaud                                                Amelia’s Ward Primary                   530

3                      Serina Roberts                                 Amelia’s Ward Primary                   530

5                      Abdul-Baqe Marshall                      Watooka Day School                      529

6                      marissa Hillman                               Royal Halls of Learning                  526

6                      Ryan Waldron                                  Amelia’s Ward Primary                   526

8                      Jose Maksyhung                             Regma Primary                                525

8                      Canisha Primo                                 Kwakwani Primary                           525

8                      Chelsea Chapman                          Christianburg Primary                     525

 

REGION # 11

 

1          Salma Majeed                                              ISA Islamic Academy                     548

 

2          Christian Pile                                                            Mae’s Under 12                                547

 

3          Navindra Persaud                                                   “                                               545

4          Ashtmi Natasha Deo                                               “                                               543

5          Brandon Chanderban                                            “                                               542

6          Zane Ramotar                                                          “                                               541

6          Leshanna Bindah                                       Stella Maris Primary                                    541

6          Abdur-Ramhman Sattaur                           Al Ghazali Islamic Aca.                   541

9          Divya Jagroo                                                 Graham’s Hall Primary                    540

9          Daniel Baldeo-Thorne                                New Guyana School                       540

Related posts:

Leave a Reply

20 Comments to “National Grade 6 2013 Results”

  1. I am so proud of Amelia's Ward Primary School and to all the hard working parents and teachers children you have done your self well we are so proud of you.

  2. congrats to the pupils , teachers and parents.

  3. congrats kids especially to my daughter.

  4. Romario Rajkumar says:

    wow

  5. StarboyOderi Duke says:

    Congrats to the pupils, teachers and parent of Region Ten who have worked tremendously hard so that today we can all celebrate with them all.

  6. congrats to the student in tain school.

  7. Vijanty Mala Goberdhan says:

    Congrats to the pupils, teachers and parent of Region Ten who have worked tremendously hard so that today we can all celebrate with them all.

  8. Hermeouna Singh says:

    congrats to all the students and teachers who worked hard to gain top results, sister erika this is your time to shine.

  9. Shantie Beharry Budhu says:

    Good nite all,did anyone know how i can check for my goddaughter result on line,if there is a website i can look up,,thank u

  10. Shantie Beharry Budhu says:

    Oo ok nal,,i guess we have to wait until monday,,

  11. congrats to simran seeraj from teacher cuckoo.

  12. congrats to all the students! you worked hard!

  13. Shawndale Glasgow-Barrington says:

    Congrats to my pass students Leshanna Bindah and Gary Ross on your success, after all hard work paid off, good luck.

  14. Benvick Persaud says:

    I cannot find my cous results garick persaud if any 1 of u find it please tel me.
    thank u

  15. wow I am very happy for the students the have done very well thanks to all our lovely teachers in Guyana the have done a great job may god always bless u all luv my Guyana keep it up and children reach for your goasl.

  16. Trevor G. Samaroo says:

    why is there a region 11?

Leave a Reply

Message